AZ EGSZSG NEM RU!
Dr. Jnosi Gbor 2007.10.14. 11:01
A nemzetkzi pnzgyi krk elfogadtk a magyar egszsggy terletre vonatkoz, a konvergencia programban megjellt forrskivonst, a finanszrozs s a szolgltats talaktsra tett greteket, amelyek megvalsulsa a felttele annak, hogy tz v alatt az egszsggybe tbb ezermillird forint rkezhessen. A „reform” vgig vitelvel igyekezni kell tbbek kztt azrt is, mert nem mindegy, hogy ezek a pnzek az llami egszsggybe, avagy mr a magn pnztrakhoz s a magn szolgltatkhoz rkeznek e. De sietni kell azrt is, mert ez risi felfordulssal, zgoldsokkal jrhat, s ennek hamar le kell csengenie ahhoz, hogy a vlasztsok vben mr csend legyen.
Egy nem jelentktelen szpsghiba is szrja a ”reformerek” szemt, az, hogy az egszsggy, a rendszervlts utn tbb mint tizent vvel, - igaz, egyes terletei mr zleti alapon mkdnek, - de a legnagyobb rszei, s a finanszrozsa dnten magn viseli a „szocializmus” jegyeit, amelyeket ebben a gazdasgi s politikai krnyezetben megengedhetetlennek tartanak.
A „reform” f akadlya, hogy az egszsggyi intzmnyek (rendelk, krhzak, stb.) llami, nkormnyzati, egyetemi, stb. tulajdonban vannak, amelyek non-profit, gazdasgi trsasgg talaktshoz az nkormnyzati trvny megvltoztatsra lenne szksg, ami rengeteg idt venne ignybe, az id meg srget. Az zleti (tbb) biztostk megjelensvel megkerlhetv vlik mindez, mert a biztostk kiknyszerthetik a tulajdonosvltst, olyan osztlyok s rendelsek felszmolst, - amelyek nem nyeresgesek, - de teljes krhzak bezrst, nagyobb dolgozi ltszmleptst is, vagyis mindazt, amit a politikai kurzus nem mert, vagy nem tudott felvllalni.
A koalci vezeti megegyezsre jutottak, az ltaluk jnak tlt irnyt is kijelltk, de az MSZP baloldali rzelm rsze, – tbbsge? – nem rt ezzel egyet. A lakossg legnagyobb hnyada nem figyel az egszsggy, de az let ms terletnek az talaktsra sem, mert meg van gyzdve, rdemlegesen a trtnsekbe amgy sem szlhat bele. A szakmai szervezetek s rdekkpviseleteik, az aktv civil szervezetek ellenzik ezt az utat, - rveiket azonban nem hallgatta meg a vltoztatsokrt felels politikai vezets, - pedig nemzetkzi tapasztalatok is bizonytjk, hogy az zleti biztostsra pl betegellts drgbb, nem nyjt egyenl eslyt a szolgltatsok
hozzfrsben, nem sznteti meg, st fokozza a korrupcit, megjelennek a szegnyeket s a gazadagokat ellt intzetek, nem rvnyeslhet a szolidarits elve, nem rdekeltek a betegsgek megelzsben, a versenyben a minl olcsbb s rosszabb minsg ellts nyert teret. Jval gazdagabb fldrszek felels vezeti az utbbi vekben nekikezdtek a nagyobb, llam ltal garantlt s ellenrztt, nem zleti alap biztostsi rendszer kiptsnek, - felszmolva az zleti biztosts rendszert, - mert k mr ltjk, ez biztostja a nagy tbbsg szmra az egyenl, legmagasabb szint s a legolcsbb elltst.
A koalcis prtok vezeti s a kormny a vlemnyk szerint lehet legjobb megoldst ajnljk neknk, amit nem szabad elfogadni, mert ellene megy a lakossgi s az egszsgszakmai rdekekkel, figyelmen kvl hagyja a magyar np gazdasgi, s a szocilis helyzetbl levezethet gondokat.
A „tjkozatlan” lakossg nagy rsze sztnsen, – j megrzssel – az llamilag garantlt, „egy biztosts”, Orszgos Egszsgbiztostsi Pnztr (OEP) mellett tette le a vokst, mint ahogy az egszsggyi szakma, az rdekkpviseletei, a szakszervezetek, a civil szervezetek egy rsze, az egszsggyi Kamark is. Trsadalmi megegyezs nlkl, csak a trvnyek erejben bzva, erszakkal, a tbbsg akaratval szemben nem lehet sikert elrni. Meg kell llni a rohanssal, a tovbbi rombolssal, a leptsekkel.
Gazs Ferenc professzor egyik, a kzelmltban megjelent tanulmnya szerint: az orszg megtermeli az oktats, az egszsggy, a szocilis terletek mkdshez szksges anyagi javakat, ezek alapjn nem szksges ezek magnostsa s mkdtetskhz kls tke bevonsa, az intzmnybezrsok, a dolgozk elbocstsa, - ez j lendletet adott a civil szervezeteknek, amelyek erejket egyestve olyan modell kidolgozsn munklkodnak, - tl vannak az alapok leraksn, - amely politikamentes, ciklusokon tnyl, fejleszthet, a szolidarits elvn alapul, a betegeknek egyenl hozzfrst biztost, a rgik rendszerbe illeszthet, nszervezd, nkorrekcira kpes, rdekeltsgi rendszere miatt alapvet clja az, hogy minl kevesebb beteg legyen a rendszerben, az egszsgesek minl tovbb azok maradjanak. Az egszsggyben, - ahogy az oktatsban is – megengedhetetlen a verseny. Az egszsg nem ru! Az egszsggy a jelen, az oktats a jv. Egyiket sem szabadna egy valamit is magra ad kormnynak zletbe bocstania, kevesek hasznra, igen sokak nyomorsga rn.
2007-06-17
Dr. Jnosi Gbor
orvos
|