Brsszeli tancskozs
Dr. Sim Endre 2007.10.14. 11:24
Dr. Sim Endre felszlalsa az Eurpai Szocilis Frum Charta-csoportjnak tancskozsn, az Eurpai Parlamentben (Brsszel, 2007. szeptember20.)
Pozitvnak tartom az alternatv elveinket tartalmaz szveg ltezst. Lehetsget nyjt arra, hogy alapvet brlattal illessk a mdostott alkotmnyos szerzdst, amelyet az EU kormnykzi konferencija dolgoz ki az llam- s kormnyfk oktberi lisszaboni cscsrtekezletre. Az alternatv javaslatainkat tartalmaz szveg mindazonltal tvolrl sem mondhat kielgtnek s megfelelnek az elttnk ll szocilis kzdelmek sszehangolsa szempontjbl. Brmilyen fontos is az elvek kinyilatkoztatsa, nmagban nem elegend, mert szksg van relis szocilis, gazdasgi s politikai alternatvk megjellsre is ahhoz, hogy tmenetet biztostsunk a neoliberlis Eurpbl a Npek Szocilis Eurpja fel. Alternatv trsadalmi tervre van szksg, de ilyennel nem rendelkeznk. Ahhoz, hogy megszlessen, valdi prbeszdbe kell bocstkoznunk egymssal, tudomnyos megalapozottsggal, bvteni kell lthatrunkat fldrajzi rtelemben s a trsadalmiszvetsgek tekintetben egyarnt. Az alternatv Charta, az alternatv szocilis tervkzs munka gymlcse kell, hogy legyen baloldal, s a neoliberalizmus meghaladsban a baloldallal egytt rdekelt, nem csak baloldali demokratikus erk kztt. Hiszen a szocilis Eurpt mi nem magunknak akarjuk, hanem valamennyi dolgoz embernek, belertve azokat is, akik nem a baloldalra szavaznak, de ugyangy szenvednek a neoliberlis politika kvetkezmnyeitl, mint a baloldaliak. A kzs munkba be kell vonni hv testvreinket is, akiket a trsadalmi igazsgossg, az emberi s a kzssgi emancipci eszmje vezrel. Ki kell terjeszteni a fldrajti lthatrt Keletre. Hiszen a kelet-eurpai orszgok nlkl, s nem csak a kelet-eurpai EU tagllamokra gondolok, nem lehetsges Eurpai Charta. Az elttnk fekv Elvi Charta-tervezet szvege csak flig-meddig tkrzi azokat a indtvnyokat, amelyeket a kelet-eurpai mozgalmak kpviseli nyjtottak be. Meg kell mondanom, hogy bizonyos pontokban az EU mdostott alkotmnyos tervezete haladbb, mint a mi Elvi Chartnk tervezete, pl. a nemzeti kisebbsgi jogokkal kapcsolatosan. A mi tervezetnknek nincs mozgst ereje Kelet-Eurpban.
Ezt azzal egytt is llthatom, hogy Magyarorszgon hrt adtunk annak a brsszeli sajtrtekezletnek a tartalmrl, amelyet Francis Wrtz, Annick Coup s Franco Russo tartott jniusban, s mg a liberlis sajtban is brl
cikkeket jelentettnk meg a mdostott alkotmny-tervezetrl, npszerstve az alternatv Chartnkat. De ahhoz, hogy mozgsthassuk a keleti orszgok kzvlemnyt, tbb kell. Hiszen ki gondolhatn komolyan, hogy Oroszorszg elfogadn pacifista elveinket, mikzben a NATO raktaelhrt tmaszpontokat pt Lengyelorszgban, Csehorszgban s Magyarorszgon? Mi pontosan ezrt javasoltuk – eredmnytelenl -, hogy iktassuk alternatv Chartnkba egy eurpai kollektv biztonsgi rendszer megteremtsnek kvetelmnyt. Vagy netn’ elfogadnnk a kollektv biztonsgi rendszer helyett a mdostott alkotmnyos szerzdsnek azt a kittelt, miszerint az Uni katonapolitikja kompatibilis a NATO-val?
A Keletrl megfogalmazdott vlemnyek tlnyom tbbsge visszautastsba tkztt, anlkl, hogy megtudhattuk volna, kik s mirt utastottk el javaslatainkat s mirt. Amikor pedig brltuk ezt az aligha demokratikus eljrst, ellensges magatartst tapasztaltunk nhny nyugati bartunk rszrl. Ez gy nem mehet tovbb, ha azt akarjuk, hogy tnyleg kzs legyen a Charta vagy a szocilis program. Elfogadhatatlannak tartom a rerszakols mdszert. Hogyan tudnnk kiszlesteni trsadalmi szvetsgeseink krt, ha magunk kztt sem vagyunk kpesek a demokratikus normk betartsra?! Vltoztatni kell ezen a magatartson. Javaslom, hogy ljnk le s tisztzzuk a helyzetet, hogy egytt lphessnk tovbb. Emlkeztetek rsban benyjtott rszletes javaslatainkra.) A Szocilis Eurpa megteremtse jobb egyttmkdst, nagyobb szellemi s politikai nyitottsgot rdemel. Fell kell kerekednnk ideolgiai korltainkon, le kell kzdennk a bizalmatlansgot ms demokratikus erkkel szemben. A kzs clra kell sszpontostani, az akciegysg konkrt pontjaira. Tudom, nem knny, sszetett feladat, mgis megri, hogy vllaljuk azokrt, akiknek az rdekben ma sszeltnk ebben a teremben.
Engedjk meg, hogy vgezetl meghvjam nket arra a nemzetkzi tancskozsra, amelyet Budapesten rendeznk oktber 27-n „Az 1956-os magyar forradalom rtkei egy j trsadalmi rend felptshez” cmmel. Ksznm a figyelmet!
SE
|