Trsadalompolitikai tancskozs 1956 szocilis rtkeirl
SE 2007.10.28. 23:42
Trsadalompolitikai tancskozs 1956 szocilis rtkeirl > Budapest, 2007. oktber 8.
A magyar np 1956-ban nem csak a szovjet mintra megvalsult szocializmussal fordult szembe, hanem a kapitalizmus visszatrst is tagadta
azzal, hogy kimondta: „gyrat vissza nem adunk!”
Nagy Imre kormnya nem azrt akarta felmondani a Varsi Szerzdst, hogy Magyarorszg belpjen a NATO-ba, hanem azrt, hogy a bks egyttmkds rdekben aktv semlegessget tanstson, hangzott el azon a nemzetkzi konferencin, amelyet a Magyar Szocilis Frum s a Szocialista Prthoz kzel ll Reformkrk Alaptvny rendezsben tartottak szombaton, Budapesten egy olyan trsadalmi jvrl, amelyben az emberi s a szocilis jogok demokrciban s szabadsgban rvnyeslhetnek.
A Tudomnyos Akadmia Politikatrtneti Intzetben megtartott tancskozson Nagy Balzs, az 1956-os Petfi Kr egyik vezetje azt mondta, hogy 1956 olyan jat akart alkotni, ami gykeresen klnbztt volna mind a sztlinista hamis prftk elferdtett, torz, csalrd s hazug vilgtl, mind pedig a manapsg gyztes tort nnepl rgi rend kapitalista berendezkedstl. Stefan Sjberg, a Svd Baloldali Prt Marx Kroly Kutat Kzpontjnak munkatrsa a „Demokratikus szocializmus fel” cmmel tartott eladsban a gazdasgi demokrcia megteremtsre sszpontostott a Munkstancsok tapasztalataibl kiindulva s kijelentette: Budapest 1956-ban, Prga 1968-ban a fel vett irnyt, hogy klnbz tulajdonformkat tvzzn demokratikusan szervezett struktrkban. Nagy Imre a demokratikus llamhatalom intzmnyestett biztostkt ltta a Munkstancsokban, az alulrl ptkez demokratikus rendet egy antidemokratikus klikk diktatrikus berendezkedsvel szemben mondta Sipos Jzsef trtnsz, az MSZP Trsadalompolitikai Tagozatnak gyvivje, a Nagy Imre Hz elnke. Tams Gspr Mikls filozfus az antikapitalista munksmozgalom politikai formjnak nevezte a munkstancsok rendszert, s azt mondta, hogy a jv nemzedkei ki fogjk sni tmegsrjukbl az olyan hsket, mint amilyen Bali Sndor kivgzett munks is volt. Sim Endre, a Magyar Szocilis Frum Kerekasztalnak szervezje abban jellte meg 1956 legfbb rtkt, hogy irnyt mutatott egy elnyomstl, leigzstl s kizskmnyolstl mentes trsadalmi jv fel. Szemnk eltt olyan trsadalom kpe lebeg, amely demokratizlja a tulajdonviszonyokat: elismeri a tulajdonformk sokflesgt s egyenrangsgt. Hiszen a szabadsgjog nem csak a magntulajdon tagadsval srlhet, hanem a magntulajdon elhatalmasodsval is a trsadalmi tulajdon felett vlte Sim. Rzsa Andrs kzr a nemzetllamok fontossgt dombortotta ki a demokratikus szabadsgjogok vdelmben s civil sszefogson nyugv TETT - mozgalmat srgetett hazai s eurpai szinten. A tancskozson nagy hangslyt kaptak a kzvetlen feladatok is: a trsadalompolitika kiigaztsa a dolgoz s a rszorul rtegek javra, a tkejvedelmek fokzottabb megadztatsa. Vget kell vetni annak az llapotnak, hogy a lakossg egyharmada szegnysgben ljen a ltminimum alatt. Munkhoz s meglhetshez kell juttatni a nlklzket, gondoskodni kell az egszsgkrl, gyermekeik szellemi gyarapodsrl. Fel kell tartztatni a jlti rendszerek leptst, az llami felelssg cskkentst a trsadalommal szemben. A trsadalmi talakulsnak szles demokratikus sszefogsra kell plnie, a baloldalnak meg kell szabadulni a szektssg kolonctl hangzott el a tancskozson. A konferencin kpviseltette magt a katolikus egyhz Iustitia et Pax Bizottsga, s rszt vettek rajta hatrainkon kvl l magyarok s britek is.
(Mellkelten csatolt fjlban rendelkezsre bocstjuk a konferencia zrbeszdt.) > A ksbbiekben az sszes elads szvegt egytt kiadjuk.
|